Biz Kimiz?

Hakiki Anzer Balı

Anzer balı, Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Anzeryaylasında yetişmektedir. Bu yaylayı ön plana çıkaran ise sahip olduğu endemikçiçek florasıdır.

400’den fazla ve içerisinde endemik türlerin de bulunduğuçiçeklerden bal yapan arılar harika bir bal çeşidi üretiyorlar. Bu bal iseşifası ve tadıyla meşhurdur. Öncelikle Anzer balı diğer ballar gibi keskin birtada sahip değil. Ayrıca içerisindeki glikoz oranı çok düşük.  Ancak Anzer balının özellikleri sadecebunlarla da sınırlı değil.

Çünkü Anzer balının ünü Osmanlı dönemine kadardayanmakta. Osmanlı döneminde özellikle Osmanlı padişahlarının bu balı sofralarındaneksik etmediği biliniyor. Anzer balının sahip olduğu bu özellikleri sadecebölgede bulunan endemik bitki çeşitliliği sayesinde üretmiyor. Aynı zamandaAnzer balını üreten arılar da nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olanKafkas arılarıdır. Kafkas arıları ise soğuğa karşı dayanıklılıkları,çalışkanlıkları ve ürettikleri balın kalitesi ile dünyaya ün salmışlardır.

İşteAnzer yaylasının doğa harikası bitkileri ile Kafkas arılarının buluşmasısayesinde mucizevi Anzer balı ortaya çıkmaktadır. Anzer balının dünyada eşibenzeri olmadığı İngiliz ve Alman botanikçilerin yaptığı araştırmalarla datescillenmiş durumdadır. Böylece Anzer balı dünyanın en güçlü bal çeşidi olarakbütün dünyaya ün salmıştır

Anzer balı, Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Anzeryaylasında yetişmektedir. Bu yaylayı ön plana çıkaran ise sahip olduğu endemikçiçek florasıdır. 400’den fazla ve içerisinde endemik türlerin de bulunduğuçiçeklerden bal yapan arılar harika bir bal çeşidi üretiyorlar.

Bu bal iseşifası ve tadıyla meşhurdur. Öncelikle Anzer balı diğer ballar gibi keskin birtada sahip değil. Ayrıca içerisindeki glikoz oranı çok düşük. Ancak Anzer balının özellikleri sadecebunlarla da sınırlı değil. Çünkü Anzer balının ünü Osmanlı dönemine kadardayanmakta. Osmanlı döneminde özellikle Osmanlı padişahlarının bu balı sofralarındaneksik etmediği biliniyor. Anzer balının sahip olduğu bu özellikleri sadecebölgede bulunan endemik bitki çeşitliliği sayesinde üretmiyor.

Aynı zamandaAnzer balını üreten arılar da nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olanKafkas arılarıdır. Kafkas arıları ise soğuğa karşı dayanıklılıkları,çalışkanlıkları ve ürettikleri balın kalitesi ile dünyaya ün salmışlardır. İşteAnzer yaylasının doğa harikası bitkileri ile Kafkas arılarının buluşmasısayesinde mucizevi Anzer balı ortaya çıkmaktadır. Anzer balının dünyada eşibenzeri olmadığı İngiliz ve Alman botanikçilerin yaptığı araştırmalarla datescillenmiş durumdadır.

Böylece Anzer balı dünyanın en güçlü bal çeşidi olarakbütün dünyaya ün salmıştır

Anzer Balı - Hakkımızda

Anzer yaylasında rakım ve doğal yapısından dolayı ağaç yetişmemektedir. Bu sebeple Anzer balında, sadece Anzer Yaylasında yetişen endemik çiçeklerin polenleri bulunmalıdır aksi taktirde gerçek Anzerbalı değildir.

Anzer balının sahte olup olmadığını anlamak için polen analizi yapılmaktadır.

Anzer balına dışarıdan şeker veya herhangi başka bir katkı maddesi verilmemektedir. Anzer balı ısıl işlem görmeden sağılmaktadır. 40 °C üzerindeki sıcaklıklar balın içindeki enzimleri ve polenleri etkisiz hale getirdiğinden soğuk sağım yapılmaktadır.

Anzer balı ekmeğe sürülüp kahvaltıda tüketilen normal ballardan değildir. Günde bir yemek kaşığı Anzer balı yemek,kanı temizliyor ve damarları rahatlatıyor.

İçinde C vitamini, potasyum ve kalsiyum olmak üzere birçok yararlı madde bulunan Anzer balı, bu bileşenler sayesinde halsizliği de tedavi ediyor.

Anzer balının antioksidan özelliğisadece kış hastalıklardan korumakla kalmıyor, bağışıklık sistemini güçlendirdiği için vücuda içten dışa bir koruma sağlıyor.

Bu da cildi de Anzer balıyla koruyabileceğimiz anlamına geliyor. Sindirim sistemine oldukça faydalıolan Anzer balı, ishali kesme özelliği ile de sıkça kullanılıyor.

İçinde birçok vitamin ve mineral bulunan Anzer balı, kış günlerinde de hastalıklardan koruyor.

Belgelerimiz

Anzer Balı - Hakkımızda
Anzer Balı - Hakkımızda